Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

 

 1. W jaki sposób właściwie zapakować plecak?
 2. W jaki sposób właściwie wyregulować plecak?
 3. W jaki sposób właściwie konserwować plecak?
 4. W jaki sposób należy dobrać plecak dla dziecka?
 5. Czy plecak z symbolem SL może być używany przez mężczyzn?
 6. Dlaczego paski kompresyjne są krótkie?
 7. Dlaczego pas biodrowy w plecakach serii Bike jest wyżej położony niż w plecakach serii hiking, trekking, alpine?
 8. Od kiedy można nosić dziecko w nosidle?
 9. Jak rozumieć wartości temperatur śpiworów Deuter? Norma EN 13537?
 10. W jaki sposób czyścić bukłaki?

 

1. W jaki sposób właściwie zapakować plecak?

Właściwie dopasowany i zapakowany plecak to nie tylko wygoda ale i bezpieczeństwo. Jeżeli plecak będzie niewłaściwie dopasowany wówczas może powodować niekontrolowany balans co może mieć wpływ na równowagę podczas marszu.

 

 

Podczas pakowania plecaka, rzeczy najcięższe (oznaczone na rysunku znakiem „kg") należy wkładać jak najbliżej pleców - umiejscowienie ich z dala od pleców lub na dnie powoduje odciąganie plecaka od pleców co ma istotny wpływ na komfort marszu i stabilizację ładunku. Rzeczy najlżejsze (oznaczone na rysunku piórem), typu śpiwór, lekka odzież, należy umieścić w środkowej części plecaka znajdującej się najdalej od pleców oraz na dnie. Rzeczy lekkie (oznaczone na rysunku znakiem „g"), typu akcesoria, dokumenty, do których musisz mieć szybki i łatwy dostęp umieść na górze plecaka
Dopasowanie plecaka należy wykonywać z obciążeniem, przed regulacją wszystkie troki i pasy powinny być poluzowane. System Vari-Quick powinien być przepleciony przez 4 żebra z równo zapięty rzepem. Pierwsza wysokość położenia Vari-Quick (VQ) powinna być ustalona intuicyjnie uwzględniając długość tułowia osoby dla której regulowany jest plecak.

 

2. W jaki sposób właściwie wyregulować plecak?

Właściwie wyregulowany plecak to gwarancja udanej wyprawy i możliwość docenienia tego co w plecakach najważniejsze - systemu nośnego. Plecak podczas regulacji powinien być obciążony ciężarem, który jest zbliżony do tego jaki będziemy nosić. Wszystkie pasy i troki powinny być poluzowane.

 • Po założeniu plecaka, ustaw pas biodrowy w taki sposób aby centrycznie znajdował się na kościach biodrowych i zaciągnij dość ściśle troki pasa.
 • Zaciągnij troki pasów nośnych.
 • Dociągnij boczne troki pasa biodrowego, zadaniem ich jest dociśnięcie ciężaru na lędźwiach.
 • Dociągnij troki znajdujące się nad pasami nośnymi. Ich zadaniem jest dociśnięcie ciężaru na plecy jak również chwilowe "przewietrzenie" pleców wtedy jesteś spocony. Podczas marszu, gdy jest gorąco, poluzowanie tych troków, powoduje odsunięcie ciężaru z plecakiem od pleców i tym samym większy przepływ powietrza. Zapnij pas piersiowy. Pas posiada regulację w pionie.

 


Po wykonaniu wszystkich czynności sprawdź, czy plecak jest właściwie wyregulowany, zwróć szczególną uwagę na to czy, pasy nośne są symetrycznie dociągnięte, czy ciężar jest proporcjonalnie rozłożony na pasy nośne i na pas biodrowy. Pamiętaj to pas biodrowy odpowiada głównie za noszenie ładunku, pasy nośne pełnią funkcję pomocniczą. Podczas marszu, wówczas gdy na plecach spoczywa duży ładunek, poprzez luzowanie i zaciąganie troków, można w różnym stopniu przenosić ładunek na biodra lub ramiona i tym samym dawać odpocząć poszczególnym rejonom naszego ciała.

 

 

3. W jaki sposób właściwie konserwować plecak?
Plecak ubrudzony należy przemyć delikatną gąbką z letnią wodą i dodatkiem mydła lub środka do prania odzieży z membraną. W żadnym wypadku nie należy czyścić plecaka w pralce lub z użyciem proszku do prania i szczotki. Po wysuszeniu plecak z zewnątrz można pokryć środkiem do impregnacji min. namiotów. Taka zewnętrzna impregnacja zabezpiecza plecak przed namakaniem z zewnątrz tym samym eliminuje zwiększanie jego wagi.

4. W jaki sposób należy dobrać plecak dla dziecka?
Wszystko zależy od wieku, wzrostu dziecka. Dla małych dzieci dedykowana jest kolekcja Family. Problem zaczyna pojawiać się wówczas gdy potrzebny jest plecak dla większych dzieci, wówczas można rozważyć zakup np. mniejszego modelu z serii SL (który pasuje również dla mniejszych chłopców), ze względu na krótsze pasy nośne i krótszą długość systemu nośnego. Ważne jest aby po wyregulowaniu plecaka, pas biodrowy znajdował się we właściwym miejscu a pasy nośne nie naciskały na szyję (co zdarza się często gdy plecak jest za duży) lub nie odstawały nad ramionami dziecka.


 
5. Czy plecak z symbolem SL może być używany przez mężczyzn?
Tak. Plecaki oznaczone symbolem SL dedykowane są przede wszystkim kobietom, ale często występuje sytuacja, że mężczyznom o niskim wzroście lub drobnej budowie ciała bardziej odpowiadają plecaki z symbolem SL. Dobierając taki plecak, należy zwrócić szczególną uwagę na wysokość położenia pasa biodrowego oraz komfort jaki mają spełnić pasy nośne.

 
6. Dlaczego paski kompresyjne są krótkie?
Ponieważ są paskami kompresyjnymi. Deuter świadomie skraca długość pasków kompresyjnych, gdyż ich zadaniem jest kompresja plecaka (eliminowanie nie zapełnionej powierzchni). Ogólnoświatowa tendencja zmierzająca do minimalizacji wagi ma tu również znaczenie. Natomiast najwazniejszym powodem jest jednak bezpieczeństwo, zbyt długie paski kompresyjne, które swobodnie powiewają wokół plecaka stwarzają zawsze niebezpieczeństwo zachaczenia, zaplątania (ta zależność jest niezwykle istotna w serii Alpine). Deuter wychodzi z założenia, że długość paska kompresyjnego, wówczas gdy ma on slużyć do troczenia dodatkowego - dużego bagażu, powinna byc dostosowana do niego, dlatego zawsze można dokupić paski i stosować takie jakie są w danej sytuacji potrzebne.

 
7. Dlaczego pas biodrowy w plecakach serii Bike jest wyżej położony niż w plecakach serii hiking, trekking, alpine?
Ta różnica wynika z przeznaczenia plecaka. W plecakach rowerowych - seria Bike, pas biodrowy ma za zadanie stabilizować plecak, a przede wszystkim zabezpieczać go przed przesuwaniem się w kierunku głowy i niebezpiecznym osuwaniem kasku na oczy. Umiejscowienie pasa biodrowego w takiej pozycji jak w innych seriach plecaków powodowało by również ograniczenie ruchu podczas jazdy. Zadaniem pasa biodrowego w niektórych seriach plecaków jest przeniesienie ciężaru na biodra natomiast w przypadku serii Bike - zawsze stabilizacja plecaka na plecach.
 
8. Od kiedy można nosić dziecko w nosidle?
Nie ma wymogu wieku dziecka, ograniczeniem jest waga dziecka i możliwość samodzielnego siedzenia. Dziecko nie powinno z bagażem ważyć więcej niż 22 kg i powinno samodzielnie siedzieć.
 
9. Jak rozumieć wartości temperatur śpiworów Deuter? Norma EN 13537?
Wszystkie śpiwory Deuter posiadają Normę EN 13537
To pierwsza regulacja w zakresie ujednolicenia komfortu cieplnego śpiworów. Posiadanie przez śpiwór tej Normy, ma istotne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Producent, którego śpiwory zostały przetestowane zgodnie z Normą EN 13537 oznacza ten fakt na produkcie. Uwaga na rynku czasem możemy spotkać, produkty które nie są przetestowane natomiast nieuczciwi producenci podają określenia, iż ich produkty są „dostosowane, tożsame, odnoszą się do Normy..." Tego typu określenia nie oznaczają, iż podane wartości temperatur mają wiarygodne potwierdzenie.
Norma EN 13537 dotyczy wszystkich śpiworów, poza tymi które używane są do celów militarnych lub zostały specjalnie wyprodukowane do używania w warunkach - temperaturach ekstremalnych.
Opracowując komfort termiczny użytkownika śpiwora, uwzględniono płeć użytkownika. Z badań wyniknęło, iż kobiety wymagają o około 7C większego komfortu cieplnego. Uwzględniając te różnice opracowano 3 progi temperatur w śpiworze:
 • Obszar komfortu (T-Comfort): to temperatura przy której przeciętna kobieta (o standardowym wzroście, wadze, przy normalnym stopniu zmęczenia i po posiłku), prześpi komfortowo w śpiworze całą noc.
 • Obszar dolnej granicy (T-Limit): to najniższa temperatura, przy której przeciętny mężczyzna, o standardowym wzroście, wadze, przy normalnym stopniu zmęczenia i po posiłku) prześpi całą noc.
 • Obszar ekstremalny (T-Extreme): to temperatura graniczna, przy której przeciętny mężczyzna ze względu na zbyt mały komfort cieplny nie będzie mógł zasnąć natomiast u kobiety wystąpi hipotermia. Obszar ekstremalny nigdy nie powinien być brany pod uwagę przy dokonywaniu wyboru śpiwora przez normalnego turystę.

Jak rozumieć wartości temperatur śpiworów Deuter?
Dokonując wyboru śpiwora, pamiętajmy, iż Norma EN 13537 - została stworzona dla standardowych osób. Nie uwzględniono w niej stopnia naszego zmęczenia, braku posiłku, zbyt małej tkanki tłuszczowej u osób bardzo szczupłych, miejsca snu - np. słabo osłoniętego od wiatru, grubości materaca, wilgotności powietrza itd.. Dlatego osoby narażone na występowanie takich sytuacji lub osoby starsze podczas dokonywania wyboru śpiwora powinny brać pod uwagę wszystkie te czynniki.

10. W jaki sposób czyścić bukłaki?
Bukłaki są idealnym rozwiązaniem i alternatywą dla butelek lub bidonów. Ich zalety wynikają nie tylko ze względu na funkcjonalną obsługę - nie wymagają bowiem, wyjmowania z plecaka lub z kieszeni bocznej ponieważ picie następuje poprzez ustnik, który wieńczy rurkę wyprowadzoną z plecaka ale najważniejszą zaletą jest higiena. Picie z bukłaka następuje przez ustnik, który chroniony jest osłonką a struktura tworzywa z którego są wykonane zabezpiecza wlaną wodę przez rozwojem procesu gnilnego.Do bukłaków można wlewać płyny, których temperatura nie przekracza 60°C.

Worek w którym znajduje płyn został wykonany ze specjalnego, opatentowanego super gładkiego rodzaju tworzywa, przypominającego gładką powierzchnię szkła.
Taka molekularna budowa powoduje, iż na ściankach bukłaka nie zatrzymuje się osad i tym samym nie może sie rozwijać proces gnilny, dlatego bukłaki nie przejmują zapachów i właściwie konserwowane mogą przetrzymywać wodę przez wiele tygodni. Dzięki szerokiej klamrze zapinającej, bukłak ma szerokie otwarcie na górze.
Klamra posiada również otwór, przez który przeplata się rzep umocowany w plecaku po to by mniejsze bukłaki nie obsuwały sie na dno plecaka.
Bukłaki należy myć przy użyciu bardzo delikatnej ściereczki lub samą rękę. Nigdy nie należy używać ostrych zmywaków ani agresywnych detergentów.Po umyciu, do wnętrza bukłaka należy włożyć suchą ścierkę, ręcznik, tak aby wilgotne ścianki nie stykały się. Do czyszczenia mocno już zabrudzonego bukłak (co ma miejsce wtedy gdy używamy izotoników) można zastosować tabletki Corega Tabs, ich roztwór przygotować zgodnie z instrukcją producenta i wlać do worka, pozostawiając na taki czasjaki zaleca producent.

Bukłaki, które są już bardzo długi czas używane i częściowo nabrały zapachów płynów izotonicznych lub jeżeli chcemy je skutecznie zdezynfekować, można po całkowitym wysuszeniu (z odpiętą klamra i pozostawioną wewnątrz ściereczką) pozostawić na kilka godzin w zamrażalniku.

Ustnik bukłak jest rozbieralny i również podlega czyszczeniu. Cały ustnik można odłączyć od rurki i zdjąć z niego silikonową nasadkę.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel